GIF: Lista produktów leczniczych o utrudnionym dostępie

18 stycznia 2024 przez
Medisfera

W ostatnim tygodniu do listy produktów leczniczych, których dostawy do Polski wstrzymano przez producentów, dołączyły kolejne dwa preparaty. Pomimo tego, Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) informuje, że dla tych leków dostępne są odpowiedniki. GIF przedstawił również listę leków, z którymi pacjenci mogą napotkać trudności w dostępie.

GIF przygotował listę takich leków dla lekarzy i aptekarzy, co ma pomóc w zarządzaniu obecną sytuacją. Z przekazanej przez GIF informacji wynika, że odsetek realizacji monitorowanych antybiotyków odsetek realizacji recept jest wysoki - wynosi około 90%.

“Dane, w odniesieniu do poszczególnych cząsteczek aktywnych (z podziałem na postaci pediatryczne i dla dorosłych) wskazują, że poziom zapasów będących na rynku pokrywa zapotrzebowanie pacjentów na okres minimum 2 miesięcy (dla większości substancji są to wartości wyższe). Wskazujemy natomiast na możliwe trudności z dostępnością fenoksymetylopenicyliny w formie tabletek (Ospen 1500, 12 tabletek), dostawy planowane są jeszcze w styczniu” wyjaśnia GIF.

"Najtrudniejsza sytuacja dostępności dotyczy produktów leczniczych Poltram Combo Forte, tramadoli hydrochloridum + paracetamolum, w dawce 75 mg + 650 mg, z uwagi na brak zaplanowanych w najbliższych miesiącach dostaw. W styczniu zaplanowane są dostawy odpowiednika w postaci produktu Doreta w dawce 75 mg + 650 mg oraz 37,5 mg + 325 mg, tabletki powlekane, które powinny poprawić dostępność do ww. leku przeciwbólowego. Czasowe przerwydostaw generują jednocześnie zwiększone zapotrzebowanie na odpowiedniki, które są nadal na rynku" informuje GIF.

Lek Nakom Mite (levodopum + carbidopum) w dawce 100 mg + 25 mg, który został wstrzymany w obrocie do 31 stycznia 2024 roku, bez dostępnych na rynku odpowiedników, jest nadal trudno dostępny.

Podobne trudności występują również w przypadku leków zawierających budesonidum w dawce 200 mcg/dawkę inh. i 400 mcg/dawkę inh. z powodu przedłużającego się wstrzymania w obrocie leku Miflonide Breezhaler.

GIF jest w kontakcie z odpowiedzialnym podmiotem i oczekuje na informacje na temat wznowienia obrotu.

Problemy z dostępnością dotyczą również Ospen 750 (750 000 j.m./5 ml, 150 ml) i Ospen 1500 (12 tabletek), jak również leków zawierających isosorbidi mononitras (Mononit 60 Retard, Mononit 100 Retard, Mononit 40). Zaplanowano dostawy tych produktów w lutym, co oznacza, że będą niedostępne w styczniu.

Niedostępny jest także Trazodone Neuraxpharm (trazodoni hydrochloridum) w dawkach 50 mg i 100 mg (30 tabl.), z powodu wstrzymania w obrocie decyzją GIF. Na rynku dostępne są jednak alternatywy w dawkach 75 mg, 150 mg, 300 mg.

Dodatkowo, występują trudności z lekami zawierającymi tramadoli hydrochloridum + paracetamolum w dawkach 37,5 mg + 325 mg oraz 75 mg + 650 mg, z powodu wstrzymania w obrocie 13 produktów leczniczych zawierających te substancje, w tym wszystkich wersji produktów Poltram Combo oraz Poltram Combo Forte.

“Najtrudniejsza sytuacja dostępności dotyczy produktów leczniczych Poltram Combo Forte, tramadoli hydrochloridum + paracetamolum, w dawce 75 mg + 650 mg, z uwagi na brak zaplanowanych w najbliższych miesiącach dostaw. W styczniu zaplanowane są dostawy odpowiednika w postaci produktu Doreta w dawce 75 mg + 650 mg oraz 37,5 mg + 325 mg, tabletki powlekane, które powinny poprawić dostępność do ww. leku przeciwbólowego. Czasowe przerwy dostaw generują jednocześnie zwiększone zapotrzebowanie na odpowiedniki, które są nadal na rynku” informuje GIF.

W ostatnim tygodniu Główny Inspektorat Farmaceutyczny zanotował dostawy leków:

 • Ozempic, semaglutidum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 1 mg, 1 wstrzykiwacz 3 ml + igły
 • NovoFine Plus Ozempic, semaglutidum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu; 0,5 mg; 1 wstrzykiwacz 1,5 ml + igły
 • NovoFine Plus Zaranta, rosuvastatinum, tabletki powlekane 15 mg 90 tabl.
 • Zaranta, rosuvastatinum, tabletki powlekane 10 mg-28 tabl. Zaranta, rosuvastatinum, tabletki powlekane 20 mg-28 tabl.
 • Dexamytrex, gentamicini sulfas + dexamethasonum, maść do oczu (5 mg + 0,3 mg)/g 1 op. 3 g. Jednak w ilości nie pokrywającej w całości zapotrzebowania pacjentów.

Natomiast do Polski trafiły dostawy poniższych produktów leczniczych:

 • Telmisartan EGIS, telmisartanum, tabletki powlekane, 40 mg, 28 tabl.
 • Systen Conti, estradiolum + norethisteroni acetas, system transdermalny, plaster, 3,2 mg + 11,2 mg, 8 plastrów
 • Anapran EC, naproxenum, tabletki dojelitowe, 500 mg, 60 tabl.
 • Nodofree Combi, dorzolamidum + timololum, krople do oczu, roztwór, (20 mg + 5 mg)/ml
 • Kwetaplex XR, quetiapinum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 50 mg, 30 tabl.

Na liście produktów wstrzymanych w obrocie przez podmiot odpowiedzialny na stałe zostały:

 • Prazol, omeprazolum, kapsułki, 20 mg, 14 kaps.
 • Esetin, ezetimibum, tabletki, 10 mg, 30 tabl.

Mimo wstrzymań w obrocie niektórych leków, Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że na rynku dostępne są ich odpowiedniki, co oznacza, że sytuacja ta nie powinna negatywnie wpływać na leczenie pacjentów.


Źródło: Mgr.farm